Pod tlakom neustále nových správ o umelej inteligencii, anglicky AI, som pokukoval a vo voľnej verzii aj skúšal rôzne digitálne výtvory v neplatenej verzii na playgroundAI.com. Keďže ma umenie neživí a robím to pre radosť, tak ma nič netlačilo k aktívnemu skúšaniu. Skôr som aktívnym užívateľom komunikačneho rozhrania AI. O umelej inteligencie sa toho popísalo veľa a hoci tam aj ja vidím neparanoicky isté hrozby, nechcem sa púšťať do rôznych polemík o bezpečnosti a tým, ako to zmení svet. Tak ako všetky výdobytky, bude mať aj toto dve strany mince. Jeden z plodov v prvopočiatku pokroku bol obyčajný nôž, ktorý potrebujeme nevyhnutne k pohodlnej príprave jedla, ale dá sa ním zobrať aj život. Pokrok ide neustále dopredu a celkovo zrýchľuje. Človek sa musí prispôsobiť, aby sa znenazdajky neocitol na prepadlisku dejín ako slávna Nokia, ktorá ako neohrozený kráľ premeškala svoj nástup nového trendu smartfónov a konkurencia ju doslova v krátkom období prevalcovala do postupného zabudnutia.
V digitálnej fotografii si dlhodobo buduje kredit spoločnosť Adobe, ktorá progresívnym vývojom posúva svoj nástroj Photoshop krok po kroku na najvyššiu úroveň, ktorou sa dá kde-čo dohnať, prípadne posunúť na vyšší umelecký zážitok. Ale stále je to práca a zvládnutie tohto nástroja vyžaduje úsilie a tréning, aby sa dosahovali profesionálne výsledky. Prvá verzia Photoshopu uzrela svetlo sveta 19.2.1990, čo je k dnešnému dňu, kedy vzniká tento článok neuveriteľných 34 rokov. Nástup umelej inteligencie napreduje tak rýchlo, že i ja technologický zanietenec sa nestačí čudovať a nový spôsob tvorby umeleckého stvárnenia predstavy vkladá tento nástroj aj do rúk úplného laika, okolo ktorého umelecká múza ani len neprešla.
Užívateľom playgroundAI.com som od leta roku 2023. V neplatenej verzii ponúka pomerne veľa na vyskúšanie a človek si môže prechádzať galériou výtvorov ostatných užívateľov, aby sa mohol inšpirovať a spraviť si predstavu, čo všetko sa dá. Playground nijako extra nevyniká a na trhu sú pokročilejšie generátory obrázkov, kde už len obtiažne človek rozozná, či je za predmetom výstupu klasická cesta od fotografa, modelku až po samotný výstup alebo vznikol obrázok z kancelárie či pohodlia nášho príbytku. Keďže som máličko poznal ovládanie a bola to len taká výzva z nudy, nechcelo sa mi priamo naskočiť na midjourney.com, ktorý je v súčasnosti pomyselným kráľom vierohodnosti a estetiky generovaných fotiek. Za 15 dolárov som pred tromi dňami prvý raz zaplatil PlaygroundAI a vrhol sa do testovania možností v platenej verzii. Za tri dni som vygeneroval stovky obrázkov na portrétovú tematiku a skúšal možnosti pri práci s ohňom, vodou a saharským pieskom, až po rôzne varianty dĺžky a farby vlasov generovaných objektov prevažne nežného pohlavia. Bol som unesený, kam sa to až posunulo. Neviem si ani prestaviť, čo všetko ešte ponúka konkurencia. V priemere vám postačuje 20-30 slov v angličtine a ste schopný tvoriť digitálne obrázky, ktoré obohatia Váš profil, webové stránky a kadečo daľšie, na čo ste zvyčajne museli prácne vyhľadávať na googli, či vo fotobankách. Treba ale priznať, že pri tvorbe architektúry a pravidelných línií má umelá inteligencia ešte čo doháňa. Pravdepodobne je to len otázka času, keďže sa pokrok rúti dopredu nezadržateľlným tempom.
Uzatvoriť sa to dá len legendárnym vyjadrením nezabudnuteľnej Stelly Zázvorkovej vo filme Pelíšky "A skláři nebudou mít co žrát". Trocha nadnesené samozrejme, ale časom si budeme skutočných umelcov, maliarov a fotografov vyvažovať zlatom, lebo vecou maximálnej prestíže bude skutočný obraz na stene v našej obývačke jedného z mála žijúcich umelcov, ktorý dané dielo vytvoril vlastnými rukami.
Všetka digitálna zverejnená AI tvorba je moja a ďalšie fotky a rôzne daľšie varianty tuná zverejnených fotiek môžete nájsť na mojom profile na https://playground.com/profile/clkdygs2d0tnss601hojxijra