Niektoré veci sú tak malé a dejú sa tak rýchlo, že sa dá sťažka povedať, že vôbec existujú. Metaforické vyjadrenie našej uponáhľanej doby, v ktorej nám unikajú drobnosti, ktoré by nám mohli priniesť radosť. Hoci jar vnímame poväčšine cez pribúdajúcu zeleň a rozkvitnuté stromy, príroda má aj svoj "mikrosvet" plný malých a prekvitajúcich rastlín hýriacich svojími príznačnými farbami.
Po dlhej dobe som sa rozhodol vyskúšať mobilné makro, ktoré ma príjemne prekvapilo. Hoci som nepripravený fotil len tak z ruky v pokľaku, pri následnom prezeraní mi fotky vyčarovali úsmev na tvári. Pomocou mobilnej aplikácie PlantNet, ktorú používam na identifikáciu rôznych rastlín som stotožnil všetky odfotené drobné kvietky. Na obrázkoch sa nachádzajú sedmikráska, veronika lesklá, hviezdica prostredná, javor mliečny, blyskač jarný, nejaký machovitý porast na strome, púpava, brečtan popínavý a hluchavka.
Gucci, vo svojej naturálnej podobe bez klasického zostrihu pudla reprezentuje voľnomyšlienkarsky vzhľad, vymykajúc sa módnym psím trendom súčasnosti. Táto sloboda je umocnená jeho prejavom, ktorý sa naplno rozvinie po odopnutí z vôdzky na priestranstve, ktorý celkom vyplní svojou aktivitou. A tak ako slnko, aj on napĺňa naše srdcia radosťou. Naše hlasivky nie sú vždy úplne zajedno, ale večer je všetko odpustené a opäť sa spolu tešíme na ďalšie venčenie.
PlaygroundAI, ako moja vstupná brána na pomyselnom pieskovisku generovania obrázkov pomocou umelej inteligencie cez textové formulácie znenazdajky končí. Nastal náhly koniec bez varovania s upozornením, že fotky sa stanú po 1.2.2025 nedostupné. Sťahujem všetku svoju tvorbu 155 fotiek a zatláčam pomyselnú slzičku nostalgie za nekonečným preformulovávaním textu, aby som dosiahol výsledok podobný tomu, ako sa javil v mojej predstave. Keďže etapa kreatívneho života spojená s generovaním umeleckých výjavov cez umelú inteligenciu je nateraz za mnou, dôstojnou rozlúčkou by bolo zverejniť širší okruh zaujímavých fotiek a tém, ktorými som na playgroundAI prešiel, keď ma nakopla múza. Okrem ženských portrétov ma inšpirovali aj ďalšie témy ako ženy v mužskom povolaní, zvieracia ríša, vyobrazenie spojenia lásky a ľudskej duše. Ale vkročil som aj do vôd steampunk-u, darkart-u a sveta kvantovej fyziky, kde som sa snažil vyobraziť fermiony, ako jeden zo základných stavebných prvkov samotných atómov.
Napriek rôznym názorom na umelú inteligenciu, v mojich rukách mi otvorila kreatívne zákutia duše s opätovným uvedomením, že umeniu a láske sa medze nekladú. Táto voľnosť otvára priestor pre nekonečnú krásu a hĺbku ľudského ducha.
Slnko ako nekonečný zdroj energie dáva silu a nabíja naše pomyselné životné batérie. Predposledný deň roka a jeho slnkom zaliaty záver poskytol príležitosť na prechádzku plnú dlhých a teplých tónov, ktoré hladili oči a dušu. Odysea menom rok 2024 je u konca. Život niečo vzal, niečo dal. Treba hľadieť dopredu, žiť naplno a užívať si každý deň, ako by bol ten posledný.
Zatiaľ, čo sa slnko norilo za obzor, ponad hlavy nad chodníkom okolo skalických rybníkov sledovalo dialóg zaľúbeného páru plného ideálov a predsavzatí:
"Vieš, čo si myslím?" spýtal sa muž.
"Čo?" opýtala sa žena.
"Myslím si, že tento rok bol pre nás oboch výnimočný."
"Áno, bol," súhlasila žena. "Prežili sme veľa výziev, naročných dní, ale aj veľa krásnych chvíľ."
"A teraz sa chystáme do nového roka," povedal muž. "Do roka plného nových možností a nových začiatkov."
"Áno," povedala žena. "A ja som šťastná, že to môžem prežiť s tebou."
Muž ju objal a pobozkal na líce. "Ja tiež," povedal.
Morská voda je veľký nepriateľ elektroniky a s rešpektom k desiatkam príbehov o zlyhanej technike len z odprsknutej vlnky z morského pobrežia, som sa ani ja neodvážil zobrať zrkadlovku s profi sklom na letné grécke radovánky plné slnka, vody a romantických západov na ostrove Rodos. Fotosprievodcu mi na dovolenkových potulkách robil pomerne nedávno zakúpený mobil Xiaomi s 200mpx snímačom a sefie tyčkou s Bluetooth odpaľovačom. Dovolenka vskutku nevídaná, plná očarujúcich okamžikov a fotozáberov. Výsledkom je nová kategória v mojej galérii s pomyselným názvom "Mobilný portrét" s jagavou modelkou, ktorá mi zapózovala v rôznych svetelných podmienkach tejto nezabudnuteľnej dovolenky.
"Betónová džungľa", ako občas hanlivo častkujú nedomáci a mimobratislavčania mestskú časť Petržalka s viac ako 112 000 obyvateľmi, je v skutočnosti jedno z najzelenších sídlisk. Na jeho konci pomedzi výrazne zalesnenej časti sa nachádza relaxačná zóna s prírodným kúpaliskom Veľký Draždiak. Vzniklo v roku 1982 po ťažbe štrku a prehĺbení pôvodnej vodnej plochy, ktorú zvykli pôvodní obyvatelia Petržalky nazývať "Šutrovka". V súčasnej dobe je to veľmi navštevované miesto, čo dokazuje aj veľké množstvo stánkov, ktoré sa snažia uspokojiť návštevníkov svojimi stravovacími službami. Zaujímavosťou sú vrabce, ktoré sa naučili žiť v symbióze s človekom a takmer v povahou holubov pristávajú na hranách stolov a sedenia. Vytvrvalo hľadajú zbytky potravy, ktoré upadnú návštevníkom počas stravovania. Dovolia si aj pol metra vzdialený odložený kúsok jedla na stole, aby si ho zobrali, odleteleti a o chvíľu skúšajú šťastie opäť.
Z dôvodu, že nad vodnou plochou je natiahnuté vysokonapäťové vedenie, nie je možné z bezpečnostných dôvodov vodnú plochu oplotiť a spoplatniť ako kúpalisko, čo už počas histórie niekoho isto napadlo. Nie je však vylúčené, že po plánovanom, či lepšie povedané zamýšlanom preklade elektrického vedenia, sa stane nakoniec z areálu oficiálna rekreačnán zóna.
Pod tlakom neustále nových správ o umelej inteligencii, anglicky AI, som pokukoval a vo voľnej verzii aj skúšal rôzne digitálne výtvory v neplatenej verzii na playgroundAI.com. Keďže ma umenie neživí a robím to pre radosť, tak ma nič netlačilo k aktívnemu skúšaniu. Skôr som aktívnym užívateľom komunikačneho rozhrania AI. O umelej inteligencie sa toho popísalo veľa a hoci tam aj ja vidím neparanoicky isté hrozby, nechcem sa púšťať do rôznych polemík o bezpečnosti a tým, ako to zmení svet. Tak ako všetky výdobytky, bude mať aj toto dve strany mince. Jeden z plodov v prvopočiatku pokroku bol obyčajný nôž, ktorý potrebujeme nevyhnutne k pohodlnej príprave jedla, ale dá sa ním zobrať aj život. Pokrok ide neustále dopredu a celkovo zrýchľuje. Človek sa musí prispôsobiť, aby sa znenazdajky neocitol na prepadlisku dejín ako slávna Nokia, ktorá ako neohrozený kráľ premeškala svoj nástup nového trendu smartfónov a konkurencia ju doslova v krátkom období prevalcovala do postupného zabudnutia.
V digitálnej fotografii si dlhodobo buduje kredit spoločnosť Adobe, ktorá progresívnym vývojom posúva svoj nástroj Photoshop krok po kroku na najvyššiu úroveň, ktorou sa dá kde-čo dohnať, prípadne posunúť na vyšší umelecký zážitok. Ale stále je to práca a zvládnutie tohto nástroja vyžaduje úsilie a tréning, aby sa dosahovali profesionálne výsledky. Prvá verzia Photoshopu uzrela svetlo sveta 19.2.1990, čo je k dnešnému dňu, kedy vzniká tento článok neuveriteľných 34 rokov. Nástup umelej inteligencie napreduje tak rýchlo, že i ja technologický zanietenec sa nestačí čudovať a nový spôsob tvorby umeleckého stvárnenia predstavy vkladá tento nástroj aj do rúk úplného laika, okolo ktorého umelecká múza ani len neprešla.
Užívateľom playgroundAI.com som od leta roku 2023. V neplatenej verzii ponúka pomerne veľa na vyskúšanie a človek si môže prechádzať galériou výtvorov ostatných užívateľov, aby sa mohol inšpirovať a spraviť si predstavu, čo všetko sa dá. Playground nijako extra nevyniká a na trhu sú pokročilejšie generátory obrázkov, kde už len obtiažne človek rozozná, či je za predmetom výstupu klasická cesta od fotografa, modelku až po samotný výstup alebo vznikol obrázok z kancelárie či pohodlia nášho príbytku. Keďže som máličko poznal ovládanie a bola to len taká výzva z nudy, nechcelo sa mi priamo naskočiť na midjourney.com, ktorý je v súčasnosti pomyselným kráľom vierohodnosti a estetiky generovaných fotiek. Za 15 dolárov som pred tromi dňami prvý raz zaplatil PlaygroundAI a vrhol sa do testovania možností v platenej verzii. Za tri dni som vygeneroval stovky obrázkov na portrétovú tematiku a skúšal možnosti pri práci s ohňom, vodou a saharským pieskom, až po rôzne varianty dĺžky a farby vlasov generovaných objektov prevažne nežného pohlavia. Bol som unesený, kam sa to až posunulo. Neviem si ani prestaviť, čo všetko ešte ponúka konkurencia. V priemere vám postačuje 20-30 slov v angličtine a ste schopný tvoriť digitálne obrázky, ktoré obohatia Váš profil, webové stránky a kadečo daľšie, na čo ste zvyčajne museli prácne vyhľadávať na googli, či vo fotobankách. Treba ale priznať, že pri tvorbe architektúry a pravidelných línií má umelá inteligencia ešte čo doháňa. Pravdepodobne je to len otázka času, keďže sa pokrok rúti dopredu nezadržateľlným tempom.
Uzatvoriť sa to dá len legendárnym vyjadrením nezabudnuteľnej Stelly Zázvorkovej vo filme Pelíšky "A sklářinebudoumítcožrát". Trocha nadnesené samozrejme, ale časom si budeme skutočných umelcov, maliarov a fotografov vyvažovať zlatom, lebo vecou maximálnej prestíže bude skutočný obraz na stene v našej obývačke jedného z mála žijúcich umelcov, ktorý dané dielo vytvoril vlastnými rukami.
Vzduch, či vietor ako ďalší živel v mojej photoshop art galérii. Vyjadriť ho možno len sprostredkovane cez jeho dravú podobu v podobe búrok a tornád, až po jemnú formu cez unášajúce semienka dozretých púpav, do ktorých sme ako deti všetci fúkali na sklonku leta. Za dobrých podmienok sú schopné doletieť až do vzdialenosti 100km. Púpava tak podnietila moju kreativitu a spolu s ďalšími elementami, ktoré definujú vietor som to zhmotnil do vízie s tanečníčkou Olivia Tarchick, ktorú som si zapožičal z voľne dostupnej galérie kolegu fotografa Davida Hofmanna.
Od nepamäti sa ľudia zaujímajú o cestovanie časom a priestorom po nekonečných vermírnych diaľniciach, aby ich priviedli na rôzne miesta, ktoré sa vynárajú v ich fantázii. Pomocou dvoch vlastných fotiek, ďalších podkladov a efektov som v photoshope vytvoril pomyselnú bránu, ktorá vás vo vašich predstavách zavedie, kam len chcete.
V prípade záujmu o TFP fotenie dámskych potrétov v exteriéri, párov alebo detí či ich kombínácia, pošlite mi prosím mailom foto a svoju predstavu o fotení.
Čo je TFP? Time for prints (TFP), v preklade „čas za fotografie“, je forma spolupráce fotografa a modelky na fotení, pri ktorej nie sú žiadnej strane účtované peniaze a obe strany môžu výsledné fotografie použiť na svoju prezentáciu.
We use cookies
We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.